Üyelik

Derneğimize üye olarak doğa koruma çabalarımıza destek olabilirsiniz. Dernek üyelik ücreti giriş 25 TL yıllık aidat 50 TL'dir. Dernek üyelerimize Tabiat ve İnsan Dergimiz ve talepleri halinde yayınlarımız ücretsiz olarak gönderilir. 

Üyelik Formunu bilgisayarınıza indirip doldurarak Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresimize göndererek üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Üyelikle birlikte bulunduğunuz yerde derneğimizin temsilcisi olmak isterseniz mailinizle birlikte başvuru dilekçenizi de iletebilirsiniz.

Derneğimize Tüzel Kişiler de aynı üyelik şartları ile üyelik kaydı yaptırabilir ve bulundukları yerde derneğimizin temsilcisi olabilirler. 

 

Derneğimize üye olma şartları

Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve Mevzuatın öngördüğü koşulları taşıyan her gerçek ve tüzel kişi bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye’de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.

Dernek başkanlığına yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek yönetim kurulunca en çok otuz gün içinde üyeliğe kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlanır ve sonuç, yazıyla başvuru sahibine bildirilir. Başvurusu kabul edilen üye, bu amaçla tutulacak deftere kaydedilir.

Derneğin asil ve tüzel kişi üyeleri, derneğin kurucuları ile, müracaatları üzerine yönetim kurulunca üyeliğe kabul edilen kişilerdir. Dernek fahri üye kaydedebilir.

Derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar yönetim kurulu kararı ile onursal üye olarak kabul edilebilir.

Derneğin şubesi açıldığında dernek merkezinde kayıtlı bulunanların üyelik kayıtları şubelere aktarılır. Yeni üyelik müracaatları şubelere yapılır. Üyeliğe kabul ve üyelikten silinme işlemleri şube yönetim kurulları tarafından yapılır ve en çok otuz gün içinde bir yazıyla Genel Merkeze bildirilir. 

Üyelikten çıkma

Her üye yazılı olarak bildirmek kaydıyla, dernek üyeliğinden çıkma hakkına sahiptir.

Üyenin istifa dilekçesi yönetim kuruluna ulaştığı anda çıkış işlemleri sonuçlanmış sayılır. Üyelikten ayrılma, üyenin derneğe olan birikmiş borçlarını sona erdirmez.