hassaDoğal mağaraların bir grubu olan lav tünelleri ya da lav tüpleri sıvı lavın akması sonucu oluşmaktadır. Hassa ilçesindeki volkanik alanda keşfi yapılıp kayıt altına alınmış 4 lav tüneli bilinmektedir, muhtemelen keşfedilmemiş çok sayıda tünel de keşif için araştırmacıların ilgisini bekliyor. 22 Eylül 2016 tarihinde ziyaret ettiğimiz Mal Deliği lav tüneli bu tünellerden bir tanesi olup Yarımaktepe volkan konisinin kuzeybatısında bulunmaktadır. Bu tünelin birden fazla girişi bulunmasından dolayı içerideki hava akımı rahatça hissedilmektedir Ayrıca taban kısmında su birikintileri de mevcuttur.

Tünel içinde yarasalar dışında birçok omurgasız türleri ile Mantarlar alemine ait çeşitli türlerin de yaşadığı tespit edilmiştir. Tünele girdiğimiz tarihte Uzunkanatlı yarasa (Miniopterus schreibersii), Uzunayaklı yarasa (Myotis capaccinii) türlerine ait binlerle ifade edilen oldukça kalabalık kolonilere rastlanmıştır.

Tünelin girişlerinden birinde ise Nalburunlu yarasalar (Rhinolophus sp.) familyasına ait bir birey görülmüştür. IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) tarafından verilen kırmızı liste sınıf ve ölçütlerine göre nesli tehlikede olan ve “duyarlı (VU)” olarak listelenen Uzunayaklı yarasa türüne ait bireyler bu tüneli yaz ve kış aylarında devamlı olarak kullanmaktadır. Kış uykusu, üreme, doğum ve yavru bakım dönemleri için tünelin önemi bu tür için oldukça fazladır. Yarasalar her gece binlerce sivrisinek ve güve yiyerek bu türlerin aşırı çoğalmasını ve insanlara zarar vermesini önlemektedir. Mal Deliği lav tünelinin barındırdığı çok sayıda ve nesli tehlikede olan yarasalar için koruma altına alınması gereklidir.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi
Yönetim Kurulu Adına
Abdullah ÖĞÜNÇ
Başkan
Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yarasa Resimleri: Prof.Dr. Mustafa Sözen
03.10.2016